Wycieczki szkolne Jaskinia Łokietka

Wycieczki szkolne Jaskinia Łokietka

Jaskinia Łokietka należy do grupy najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów jaskiń. Jest też najważniejszą atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego. Ciekawa szata naciekowa oraz legenda, zgodnie z którą miał się w niej ukrywać sam król Władysław Łokietek, to największe magnesy przyciągające tu rzesze turystów. Warto dodać, że innymi gośćmi w tej jaskini byli mieszkańcy Czajowie, którzy w czasie II wojny światowej właśnie w tej jaskini ukrywali się przed hitlerowcami.

Wycieczki szkolne Jaskinia Łokietka
Wycieczki szkolne Jaskinia Łokietka

Zbudowana ze skał wapiennych Wyżyna Krakowsko-Częstochowska jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki jaskiniowej. Zaś Grota Łokietka jest jedną z najpiękniejszych jaskiń znajdujących się na jej obszarze. Jest też jedną z tych jaskiń, którą człowiek zaczął poznawać stosunkowo wcześnie. Pierwsze informacje na jej temat pochodzą już z końca XVII stulecia. Zaś w wieku XVIII stanowiła ona jedną z najważniejszą atrakcji dla goszczących w Ojcowie letników. Niestety, pierwsze wyprawy do jaskini spowodowały spore zniszczenia jej szaty naciekowej.

Ojcowski Park Narodowy

Dzisiaj Jaskinia Łokietka jest świetnie przystosowana do obsługi ruchu turystycznego. Jest tu bezpiecznie i dla zwiedzających, i dla samej jaskini. Trasa turystyczna to prawie 200 metrowy szlak pod ziemią, na którego pokonanie należy przeznaczyć około 40 minut. Szczególnie efektywne jest wejście, które zdobi krata przypominająca pajęczynę. To właśnie pająk, który uwił swą sieć w wejściu jaskini miał ochronić Władysława Łokietka przed ścigającymi go wrogami.

Wycieczki szkolne Jaskinia Łokietka
Wycieczki szkolne Jaskinia Łokietka

Miejsc związanych z tym królem w jaskini jest więcej. Sala Rycerska, sypialnia z „Łożem Łokietka” oraz kuchnia z „Kominkiem Łokietka” to tylko te najważniejsze punkty, które można zobaczyć na trasie turystycznej.

Inną atrakcją jaskini są zimujące w niej nietoperze. Szczególnie cenne są goszczące tu podkowce, które zasługują na szczególną uwagę.
Zwiedzanie jaskini poprzedza jednak trwający około 30 minut spacer, w czasie którego należy przejść z centrum Ojcowa przez Janoszówkę do jaskini. Po przybyciu na miejsce należy zakupić bilety i zaczekać na przewodnika oprowadzającego po podziemnych komorach i korytarzach.

btprom Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *