Wycieczki do Krakowa

Wycieczki do Krakowa

Dziś jest jedną z najpiękniejszych dzielnic, jakimi może nas oczarować Kraków. Dawniej był samodzielnym miastem, posiadającym własne mury obronne i własne władze. Krakowski Kazimierz mógł się też pochwalić własnym rynkiem oraz ratuszem, który do dziś jest jednym z najważniejszych i najciekawszych zabytków w tej części miasta. Dlaczego warto uwzględnić to miejsce w programie swej wycieczki po terenach Kazimierza?

Wycieczki do Krakowa
Wycieczki do Krakowa
Tajemniczy Kazimierz

Plac Wolnica dziś jest jednym z najpiękniejszych placów na terenie Krakowa, choć jeszcze nie tak dawno pełnił on rolę kazimierskiego rynku. Ciekawą genezę ma nazwa tego placu. Nawiązuje ona do prawa wolnego handlu, które zezwalało na handlowanie w soboty mięsem poza jatkami. Co ciekawe, dzieje tego placu, funkcjonującego przez wieki jako rynek, sięgają XIV wieku. Warto też dodać, że początkowo rynek kazimierski mógł się pochwalić znacznymi rozmiarami i śmiało mógł konkurować z Rynkiem Głównym w Krakowie.

Wycieczki do Krakowa
Wycieczki do Krakowa

Wzrost liczby ludności na terenie Kazimierza i konieczność wznoszenia nowych domów sprawiły jednak, że powierzchnia rynku od XVIII stulecia zaczęła się zmniejszać. Mimo wkraczającej na ów plac zabudowy oraz sporych zniszczeń, będących m. in. skutkiem wojen prowadzonych w XVII stuleciu, w rejonie Placu Wolnica nie brak ciekawych zabytków i atrakcji, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. najważniejszym z nich jest dawny ratusz – ciekawa budowla, której XIV-wieczne, gotyckie relikty, do dziś są widoczne w podziemiach tego gmachu. Lepiej widoczne są efekty prac wykonanych tu w XVI i XVII wieku. Dzięki nim ratusz na terenie Kazimierza zyskał ciekawą, renesansową formę, przy czym najciekawszym detalem są tu krenelażowe attyki.

Wycieczki do Krakowa
Wycieczki do Krakowa

Ratusz jest budowlą bardzo ważną dla krakowskiego Kazimierza, nie jest to jednak jedyna atrakcja, której w czasie wycieczki po tej dzielnicy miasta warto poświęcić swą uwagę. na Placu Wolnica można też zobaczyć takie atrakcje, jak rzeźba Bronisława Chromego. Nosi ona nazwę „Trzej Grajkowie”, a na Placu Wolnica znajduje się od 1970 roku.

btprom Autor

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *